default_mobilelogo

Robinia pseudoacacia lat.

Kvitnutie: Máj, Jún
Zber: Máj, Jún

Popis: Známy strom s husou korunou. Listy má nepárnosperené, zložené z lístkov vajcovitého tvaru. Kvety sú biele, usporiadané do hroznovitých tvarov. Majú veľmi
príjemnú, prenikavú vôňu. Vetvy sú posiate dlhými ostrými tŕňmi. Plod je plochý struk. Rastie pri cestách, v plotoch, výnimočne i v lesoch. Vysádza sa ako okrasný strom.

Zbieranie: Pre drogu sa zbierajú len kvety. Zbieranie, sušenie a balenie je bežné.

Poznámka: Kvety obsahujú hlavne silicu, glykozid robinin a mnoho iných cenných látok. Rastlina je okrem kvetov jedovatá preto treba dbať na zvýšenú opatrnosť. Veľký
význam pre včelárstvo.Použitie: V ľudovom lekárstve sa veľmi často používa odvar z kvetov pri žalúdočných ochoreniach, dýchacích ťažkostiach, kašli, k čisteniu krvi a podobne.

Vývar z čerstvého alebo sušeného kvetu je veľmi dobrým a lahodným prostriedkom na prečistenie organizmu. Na jeden pohár vriacej vody sa pridáva 1/2 dg čerstvých kvetov alebo 3/4 dg sušených kvetov. Čaj pomáha pri žalúdočných kŕčoch - hlavne kvet z divo rastúceho agátu.Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
                     O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922