default_mobilelogo

Sambucus nigra lat.

Kvitnutie: Máj, Jún, Júl
Zber: Máj, Jún, Júl

Ľudové názvy: beza, bez, habza, bez čierny

Popis: Niekoľko metrov vysoký ker s rozložitými vetvami. Vetvy majú vnútri silný biely drieň, tzv. bezovú dušu. Staršie vetvy majú šedivú kôru, mladé výhonky majú kôru zelenú. Listy sú protistojné, nepárno sperené, zložené obyčajne z 5 vajcovitých končitých pílovitých lístkov. Kvety sú drobné, biele, voňavé, usporiadané do veľkého kvetenstva. Plody sú drobné čierne kôstkovičky. Rastie na vlhších miestach, okolo potokov na zrúcaninách, v kroviskách a pod.

Zbieranie: Zbierajú sa mladé kvety, plody, často aj kôra a lístie. Kvety sa musia opatrne sušiť, najlepšie v tôni alebo umelých sušiarňach. Kôra sa olupuje z dvojročných konárikov, opatrne suší a zväzuje sa do malých zväzkov. Koncom leta dozrievajú plody.Poznámka: Obsahuje množstvo silíc a mnohé cenné glykozidy. Kvety a plody sa tiež používajú na výrobu vína, štiav, sirupov.

Použitie: V ľudovom lekárstve sa často používa k liečeniu pľúcnych, žalúdočných, močových ochorení a pri kolike. Používa sa vo forme odvaru alebo kôry. Vyvoláva potenie.

Vývar zo sušených kvetov je veľmi dobrým prostriedkom na astmu. Treba robiť silný vývar a piť každý deň 3 - 4 poháre horúceho alebo chladného čaju. Jedným z receptov na astmu je aj použitie plodov keď z nich vytlačíme šťavu a pijeme ju s cukrom 1 alebo 2 malé poháre na deň. Ďalším z receptov je vývar zo sušených plodov kde pijeme 3 - 4 poháre na deň. Plody sa musia variť 10 - 15 minút. Chorým na chrípku, kašeľ, katare nosa a pľúc sa odporúča piť čaj z kvetov. Ľahko prečisťuje, vyvoláva potenie a čistí krv. Čaj je dobré piť ráno 1hod pred raňajkami a pred spaním. Chorým pri horúčke sa nesmie podávať čaj z kvetov. Vývar z plodov pomáha pri žalúdočných problémoch a problémoch s močovým mechúrom. Vývar z kôry sa používa pri žalúdočných kyselinách. Vývar z listov prečisťuje organizmus.

 

 

Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
                        O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922