default_mobilelogo

Pimpinella saxifraga lat.

Kvitnutie: Jún, Júl, August, September, Október
Zber: Marec, Apríľ

Ľudové názvy: Bedrníček, bedrník kamoloný.

Popis: Je asi 50cm vysoká veľmi vytrvalá bylina ktorú môžme nájsť takmer v každej zázrade a na každej lúke. Okrúhla, jemne ryhovaná vňať vyrastá z vretenovitého koreňa, obsahujúceho bielu šťavu, mlieku podobnú. Dolné listy sú jednoducho sperné, na dlhých rapíkoch. Horné listy bývajú zakrpatené. Biele kvietky sú usporiadané do okolíkov. Rastie na suchých miestach, najčastejšie na medziach, pastvinách a suchších lúkach. Bedrovníkov je niekoľko druhov, hodnotu však majú rovnakú.Zbieranie: Pre lekársku potrebu sa zbiera koreň a to v jarných mesiacoch, najneskôr v apríli. Nazbierané korene sa dobre očistia a pri nižšej teplote usušia. Hrubé korene sa môžu rozrezávať na menšie kusy.

Poznámka: Koreň obsahuje hlavne glykozid pimpinellin.

Použitie: Bedrovníkový koreň bol v minulosti veľmi obľúbený v ľudovom lekárstve. I dnes sa často používa odvar z koreňa proti najrôznejším ochoreniam zažívacieho ústrojenstva, vodnatielke, dýchacích ťažkostí a podobne.

Čaj pri bolestiach hrdla pripravíme zaliatím 3-5 lyžičiek rozdrveného koreňa a necháme luhovať 15min. Pijeme 1 - 2x denne.

 Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.