default_mobilelogo

Betula alba (pendula Roth) lat.

Kvitnutie: Apríl, Máj,
Zber: Apríl, Máj, Jún

Popis: Všeobecne známy strom s bielou kôrou na kmeni a starších konároch. Na mladších konároch je kôra hnedá. Má drobné kvety, usporiadané do valcovitých bahniatok. Rastie na suchších piesočnatých pôdach.

Zbieranie: Pre lekársku potrebu sa zbiera brezové lístie, kôra, miazga i drevo. Lístie sa zbiera v máji a v júni, suší sa opatrne v tôni. Kôra sa zbiera len zo zrezaných kmeňov a odstraňuje sa z nej len vrchná kôrková časť. Zbiera sa na jar a v jeseni. Často sa žiada aj brezová miazga ktorá vyteká z narezaného pňa počas jari.

Poznámka: Obsahuje mnoho trieslovín, silíc a iné cenné chemické látky. Rastie na nej cudzopasná huba Ryšavec šikmý známa pod menom Čaga. Je pomerne hojná na Sibíri. U nás je zriedkavá. Je to "zázračná" huba používa sa na liečbu mnohých ochorení (aj rakoviny) a je to jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov na svete.Použitie: V ľudovom liečiteľstve sa používa odvar z kôry pri liečbe ochorení obličiek. Brezová miazga sa používa pre zlepšenie rastu vlasov a taktiež obsahuje mnoho cenných látok. Miazga sa používa taktiež na výrobu brezového vína.Komu sa veľmi potia nohy treba ich často umývať vývarom z brezového lístia.

Recept na vývar:
- 2 plné hrste lístia sa vložia do štvrť litra vriacej vody a nechá sa 2x zovrieť
- potom sa odstaví na bok a po 2 hodinách keď sa lístie dobre vyluhovalo sa scedí

Tento vývar sa delí na 3 časti a pije sa ráno, obed a večer. Tento vývar pomáha taktiež vyháňať hlísty.
Vývar z brezovej kôry je veľmi dobrým prostriedkom na skorbut (nedostatok vitamínu C). Brezová miazga je dobrý liek ktorý pomáha pri problémoch močového ústrojenstva.

Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
                             O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922