default_mobilelogo

Allium ursinum lat.

Kvitnutie: Apríl, Máj

Zber: Apríl, Máj

Popis: Liečivá rastlina ktorá vyrastá z podzemnej cibule. Listy sú asi 5cm široké podobné konvalinke. Charakteristické pre túto rastlinu je silná cesnaková vôňa ktorú môžme cítiť pri prechádzke lesom. Rastie vo vlhkých lesoch, na mokradiach, pri potokoch. Má rád tienisté miesta a môžme ho nájsť v nížinách aj vyšších horských polohách.

Zbieranie: Rastlina sa nesuší. Využívame celú rastlinu (listy a cibuľu). Jarné šaláty z medvedieho cesnaku sú výborné.Poznámka: Vyhľadávajú ho tiež zvieratá ako medvede tak aj diviaky ktoré vyhrabávajú cibuľky.

Použitie: V ľudovom liečiteľstve sa medvedí cesnak využíva už od nepamäti. Je známy pre svoju detoxikačnú schopnosť v jarnom období po zime, preto sa ho odporúča konzumovať vo všetkých formách. Pomáha tiež pri žalúdočných problémoch (zápcha, plynatosť, hnačky). Ľudia ktorí trpia vysokým krvným tlakom by ho mali smelo zaradiť do svojho jedálnička. Vie tiež pomôcť pri ochoreniach dýchacích ciest, bolestiach hlavy a taktiež lieči chronické kožné choroby.

 

Recept na tinktúru:

- čerstvé listy alebo cibuľky posekáme a naplníme nimi fľašu až po samé hrdlo

- zalejeme liehom alebo pálenkou a necháme postáť 14 dni na teplom alebo slnečnom mieste

- potom scedíme a užívame 10 - 15 kvapiek s troškou vody

 

zdraviezkarpat.eu