default_mobilelogo

Vaccinium vitis idaea lat.

Zber: Júl, August, September, Október
Kvitnutie: Máj, Jún, Júl

Popis: Známa rastlinka v našich horských lesoch. Rastie na minerály chudobných pôdach na svahoch kopcov. Je to malý ker s vajcovitými, kožovitými listami na krátkych stopkách. Listy sú vytrvalé. Na spodnej strane listov sú hnedé drobné bodky. Kvety sú biele alebo bledoružové, usporiadané do jednostranne ohnutých strapcov. Plody sú známe červené brusnice. Zbieranie: Môžme zbierať lístie a plody. Lístie sa zbiera v septembri. Sušiť sa musí veľmi opatrne, aby nestratilo farbu. Plody sú vyhľadávaným lesným ovocím podobne ako čučoriedky.

Poznámka: Obsahuje glykozid arburin a organické kyseliny. Lístie okrem iného obsahuje aj erikolin.

Použitie: V ľudovom liečiteľstve sa používa odvar z listov proti kašľu, reumatizmu, hnačke, ochoreniam močového ústrojenstva a podobne. Proti žalúdočným ťažkostiam používame čerstvú šťavu. Zavárané brusnice sú veľmi zdravou a hodnotnou potravou pre deti a dospelých.

Recept proti reumatizmu:
- na štvrť litra vody pridáme 6 Dg brusníc a povaríme
- pijeme 3x denne plnú šálku malými dúškami

Pri chronickom reumatizme pijeme tento vývar dlhší čas a to aj krátko po vyliečení

Vývar z listov je dobrým liekom proti kašľu a ťažkostiam močového mechúra.
Nápoj z plodov je veľmi osviežujúci, zmenšuje horúčku a čistí žalúdok. Robíme ho tak že vytlačíme šťavu z plodov a zmiešame ju s vodou.Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
                 O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922