default_mobilelogo

Vaccinium myrtillus lat.

Zber: Jún, Júl, August, September
Kvitnutie: Máj, Jún, Júl

Ľudové názvy: čierna jahoda, borovka, jafora

Popis: Je to 30-40cm vysoký poloker s malými vajcovitými listami, na okraji jemne zúbkovanými. Kvet vyrastá z pazuchy listov jednotlive, je drobný, previslý, farby načervenalej. Plod je známa bobuľka, farby čiernej s modrým nádychom. Rastie v lesoch na vlhších miestach, hlavne v rašeliniskách.

Zbieranie: Pre lekársku potrebu sa zbiera lístie, koreň (júl) a plody (august). Lístie sa zbiera súčasne s plodmi. Sušiť sa musí pri nízkej teplote a veľmi opatrne, lebo ľahko stráca farbu. Plody sa konzumujú v čerstvom stave no niekedy sa aj sušia, no treba ich sušiť veľmi opatrne, najlepšie vo zvláštnych sušiarňach.

Poznámka: Čučoriedky obsahujú mnoho glykozidov, trieslovín, kyselín, cukru i vitamínov, preto sú veľmi cenné nielen v lekárstve ale aj ako ovocie. Výborne sa hodia na výrobu štiav, zaváranín a podobne.Použitie: V ľudovom lekárstve sa čučoriedky používajú proti žalúdočným chorobám a chudokrvnosti, cukrovke. Čaj uvarený z listov pomáha pri zvracaní, žalúdočných kŕčoch, oslabeniu močovej sústavy ale aj pri kašli. Sušené plody pomáhajú pri silnej hnačke a črevných problémoch. Plody uvarené v červenom víne sú veľmi dobrý prostriedok proti hnačke. Šťava z plodov rozpustená vo vode je dobrým prostriedkom na kloktanie pri katare hrdla a pri zápale ďasien. Ten kto trpí katarom nosa si ho môže taktiež preplachovať vodou zmiešanou s čučoriedkovou šťavou.

Na krvavú hnačku (červienku) dobre pomáha čučoriedková tinktúra. Recept je nasledovný:
- do fľaše nalejeme 1 diel rozmliaždených plodov a zalejeme silnou pálenkou alebo liehom (5 dielov)
- necháme luhovať 14 dni na teplom mieste pričom čas od času flašu pretrasieme
- po 14 dňoch precedíme cez plátno aby pálenka ostala čistá bez zbytkov čučoriedok

Chorým na červienku treba súčasne s pitím tinktúry robiť horúce obklady (voda s octom) na brucho.

 

 

 

Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
                O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922