default_mobilelogo

Verbascum densiflorum, syn. thapsiforme, lat.
Iný názov: Divizna veľkokvetá

Ľudové názvy: huniak, volov chvost

Zber: Júl, August, September
Kvitnutie: Júl, August, September

Popis: Až 1 m vysoká dvojročná rastlina. Prvý rok vyrastajú z koreňa prízemné listy, porastené mäkkými chĺpkami. Druhý rok vyrastá vňať s podlhovastými vajcovitými
zbiehavými listami. Celá rastlina je chlpatá. Žlté kvety sú usporiadané do hroznovitého tvaru. Rastie okolo ciest, na zrúcaninách, slnečných stráňach, pieskových a neúrodných stráňach a podobne.Zbieranie: Pre drogu sa zbierajú kvety, výnimočne aj lístie. Kvety sušíme rýchle. Droga nesmie zvlhnúť lebo sa úplne znehodnotí.

Poznámka: Kvet obsahuje veľa slizu, saponiny, hesperidin atď.

Použitie: V ľudovom lekárstve sa používa odvar z kvetov proti kašľu, krčným a prsným ochoreniam a podobne. Vyvoláva potenie. Vývar najlepšie pôsobí ak sa kvety divozelu zmiešajú v rovnakom pomere s kvetmi slezu. Na jednu šálku vývaru dávame 1 dg kvetu. Vývar z listov pomáha pri hnačke. Šťava z čerstvých listov alebo lístie zaparené vodou sa používa na obklady pri opuchoch a vredoch. Vredy mäknú, praskajú a rýchlo sa hoja. Kvitnúca rastlina odpudzuje myši.

Príbuzný a celkom podobný je divozel malokvetý (Verbascum thapsus), ktorý obyčajne nerastie do takej výšky a má menšie kvety a listy. Zbieranie a použitie je rovnaké ako u Divozelu veľkokvetého.
Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
                O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922