default_mobilelogo

Viola odorata lat.

Kvitnutie: Marec, Apríl
Zber: Marec, Apríl

Popis: Známa vytrvalá rastlina asi 10 - 15cm vysoká. Má okrúhle ľadvenicovité až srdcovité listy, ktoré rastú na dlhých stopkách. Kvety sú krásnej fialovej farby a veľmi príjemnej vône. Rastie v krovinách, plotoch, na medziach, v záhradách atď.

Zbieranie: Zbierajú sa fialové listy, kvety i korene. Kvety a listy sa zbierajú včasne z jari. Pre voňavkarský priemysel sa fialky pestujú ako zvláštna kultúra. Zbieranie, sušenie a balenie je bežné.

Poznámka: Obsahuje alkaloid violaemetín a silice. Okrem Fialky voňavej poznáme ešte Fialku roľnú a trojfarebnú. Všetky tri majú podobné liečivé účinky.Použitie: Liečivé účinky fialky boli už dávno známe. V dnešnej dobe používa sa k výrobe voňaviek a tiež v lekárstve. V ľudovom lekárstve sa používa odvar kvetov a listov proti kašľu. Sirup pripravený z fialkových kvetov je vhodný pre deti. Často sa používa ako uspávací prostriedok. Odvar kvetov a lístia sa používa tiež proti bolestiam hlavy.

Recept na vývar proti kašľu a čiernemu kašľu zvlášť vhodný pre deti:
- na 1 liter vody dáme 1dg fialiek
- vývar treba zmiešať s medom a podávať deťom každé 2 hodiny po 2 lyžice
- starším deťom a dospelým podávať 3x denne jednu šálku


Takýmto spôsobom možno vyliečiť aj dlhotrvajúci kašeľ.Vývar taktiež pomáha pri zápale hrdla, bronchitíde, suchotách. Pomáha taktiež čistiť zapálené rany. Čerstvé rozmliaždené listy sa môžu prikladať na opuchy. Vývar z listov a kvetov pri kloktaní lahodí zapálenému hrdlu.

 

 

Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
                  O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922