default_mobilelogo

Matricaria chamomilla lat.

Ľudové názvy: Rumanček, armanček, harmančík, rumenec, rmen, harmín, kamilka

Zber: Máj, Jún, Júl, August
Kvitnutie: Máj, Jún, Júl, August

Popis: Všeobecne známa asi 30 až 40 cm vysoká rastlinka s rozvetvenou vňaťou a dvakrát sperenými listami s niťovitými úkrojkami. Kvitne celé leto. Kvety sú v úboroch, prostredné sú trúbkovité, žltej farby. Obvodové sú jazykovité, farby bielej. Úbory majú kužeľovité duté lôžko. Rastie skoro všade na poliach, pastvinách, pri cestách a podobne.Zbieranie: Je starou lekárskou rastlinou. I dnes jej spotreba je veľká, preto je aj hľadaná a má vždy veľmi dobrý odbyt a cenu. Zbiera sa kvet bez stopiek prevažne v júni a júli. Sušenie musí byť rýchle a opatrné. Usušenú drogu musíme dobre baliť aby nezvetrala.

Poznámka: Obsahuje cenné silice, glykozidy, apigenin, umbelliferon a mnohé iné cenné látky. Je viacero druhov rumančeka no iba rumanček kamilkový pekne vonia a keď rozrežeme kvetné lôžko je duté. U ostatných druhov to tak nie je.

Použitie: V ľudovom lekárstve sa hojne používa pri žalúdočných ochoreniach, črevných, dýchacích ťažkostiach a vyplachovaniu úst pri zápaloch ďasien a bolesti zubov z prechladnutia atď. Vývar z kvetov je známym liekom ktorý je potopudný, upokojuje kŕče, hreje a posilňuje žalúdok. Preto sa užíva taktiež pri žalúdočných a črevných kŕčoch a pri reumatizme. Na tento účel zaparíme kvet (nie varíme) a pijeme 1 lyžicu v pohári vody. Prášok z rozmliaždených čerstvých hlavičiek kvetu vložený do nosa lieči katar nosa. Ak máme na tele stvrdnutú boľavú kožu veľmi dobre pomáha keď si pred spaním potierame boľavé miesto mliekom kde sme nechali povariť (5 - 10 minút) kvet rumančeka.Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
          O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922