default_mobilelogo

Tilia parvifolia E. lat.

Kvitnutie: Jún, Júl
Zber: Jún, Júl

Popis: Obľúbený strom so srdcovitými listami na spodnej strane šedo-zelenej farby. Kvety sú drobné, farby svetložltej, rastúce na dlhých stopkách, 5 - 10 kvietkov tvorí jedno kvetenstvo. Na každej stopke kvetenstva je kožovitý listen farby žltozelenej. Rastie okolo ciest, v parkoch, na dvoroch, cintorínoch a pod. Rastie i v našich lesoch. Od tejto sa veľkosťou listov líši tzv. lipa veľko-listá (Tilia platyphylla), ktorá však má rovnaký význam. Lipový kvet je známy od dávnych vekov ako zmocňujúci a potopudný.Zbieranie: Lipový kvet zbierame v letných mesiacoch. Sušenie a balenie musí byť veľmi starostlivé. Pri zbieraní kvetu neolamujeme vetvy a výhonky.

Poznámka: Lipový kvet obsahuje silice, saponin a rôzne glykozidy.

Použitie: V ľudovom lekárstve sa používa odvar kvetov hlavne pri kašľu, dýchacích a kŕčnych ochoreniach. Niekedy pri reumatických ochoreniach a kŕčoch srdca a žalúdka. Je výborná náhrada za cudzokrajné čaje a je vhodný hlavne pre deti pretože neobsahuje nijaké škodlivé látky. Lipové uhlie, alebo popol zmiešaný s cukrom je dobrým liekom proti kožným vyrážkam, vredom a podobne.
Vývar robíme nasledovne: 1dg kvetu na 1/4 litra vody. Pije sa sladený medom alebo môžme priliať trocha mlieka. Vývar taktiež pomáha pri epilepsii. Uhlie z lipového dreva zmiešané s práškom zo šalvie v pomere 2 diely uhlia a 1 diel prášku, je dobrý prostriedok na čistenie zubov.

 


Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
       O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922