default_mobilelogo

Lappa major lat.

Kvitnutie: Júl, August
Zber: Marec, Apríl, Júl, August, Október

Popis: Známa bylina s mohutnými listami a asi jeden meter vysokou vňaťou, ktorá je hranatá, pokrytá jemnou pavučinou. Rastie najradšej na zrúcaninách pri plotoch, potokoch a pod. Lopúchov je niekoľko druhov. Všetky však majú v lekárstve rovnaký význam.

Zbieranie: Pre lekársku potrebu sa najviac používa lopúchový koreň najlepšie 2.ročných rastlín. Zbiera sa skoro na jar, najneskoršie však koncom apríla. Môže sa zbierať aj v jeseni - v októbri. Listy zbierame v lete. Tvrdé zdrevnatené korene nemajú cenu. Pri sušení silnejšie korene rozrezávame na menšie kusy, aby sa nám takto rýchlejšie usušili.



Poznámka: Lopúch obsahuje inulin, silice, glykozid lapin a mnohé iné látky.

Použitie: V ľudovom lekárstve sa používa k liečeniu žalúdočných ochorení a reumatizmu. Podporuje tiež vzrast vlasov. Vývar z listov lopúcha ktorý sa užíva ráno a večer po 3 lyžice (bez cukru) je dobrým prostriedkom na žalúdok a zlepšuje trávenie. Je dobrým liekom proti reumatizmu a je močopudný. Z vývaru z listov je dobré robiť obklady na rany a vredy. Na tento cieľ možno taktiež užívať lopúchovú masť ktorá sa robí nasledovným spôsobom: na prášok rozdrvené suché lopúchové lístie povaríme na miernom ohni (nesmie zovrieť), alebo šťava vytlačená z čerstvých listov sa mieša s bravčovou masťou (nesolenou) a varí sa. Potom sa masť scedí a nechá sa stuhnúť. Ranu treba ráno a večer umyť a potom priložiť čisté plátno namastené lopúchovou masťou.
Vývar z lopúchového koreňa (2,5 dg koreňa na 0,5 litra vody) pomáha pri reumatizme, močových problémoch.
Vývar ktorým sa 3 - 4x týždenne natiera pokožka hlavy pomáha na rast vlasov. Ešte lepším prostriedkom na rast vlasov je vývar z octu a vody: 2x toľko octu koľko je vody sa varí z koreňom lopúcha asi 25 minút. Týmto vývarom sa natiera pokožka hlavy 2 - 3x denne pričom je dobré pokožku natretú vývarom namastiť olejom.

 



Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
       O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922