default_mobilelogo

Rubus ideaus lat.

Kvitnutie: Jún, Júl, August
Zber: Júl, August, September

Ľudové názvy: Malináč, malinka a pod.

Popis: Dobre známa lesná rastlina, rastúca najradšej na rúbaniskách a v nízkom poraste. Z podzemku vyrastá asi 1 až 2 metre vysoká lodyha, ktorá druhým rokom drevnatie. Zložené listy sa skladajú z vajcovitých úkrojkov, na okraji pílovitých a sú na spodnej strane svetlejšie a plstnaté. Kvety sú farby bielej. Plody sú známe maliny, peknej červenej farby a výbornej chuti.

Zbieranie: Pre obchod sa zbiera okrem plodov aj lístie a to ešte keď je malé, plné nerozvinuté, najlepšie koncom mája až počiatkom júna. Plody sú veľmi cenným lesným ovocím, najlepšie sa zúžitkujú na výrobu štiav, marmelád a podobne.Poznámka: Obsahuje hlavne silice a organické kyseliny, hlavne kyselinu citrónovú, cukor a aj množstvo vitamínov A a C.

Použitie: V ľudovom lekárstve sa používa pri červienke, kožných vyrážkach a pre zlepšenie chuti. Vývar z lístkov je potopudný a pôsobí proti hnačke. Voda v ktorej sú rozmliaždené kvety alebo lístky je dobrým prostriedkom na "kapravé oči". Proti žalúdočným bolestiam pomáha rozmliaždený kvet s bielym medom ktorý sa prikladá na brucho. Víno s malinovou šťavou pomáha pri horúčke.Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
       O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922