default_mobilelogo

Juglans regia lat.

Kvitnutie: Jún, Júl
Zber: August, September

Popis: Známy ovocný strom, pestovaný na celom Slovensku najmä v nižších polohách. Najviac je rozšírený v Prednej Ázii, kde rastie v rozsiahlych porastoch. U nás sa pestuje v záhradách, okolo ciest a podobne. Orech je obyčajne mohutný, často až vyše 20 metrov vysoký strom. Kôru kmeňa má hladkú farby šedej. Listy sú nepárnosperené, zložené z 5 až 9 celokrajných, hladkých jahniad. Plody sú známe orechy s chutným a výživným jadrom.

 Zbieranie: Orech patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. Dnes pre lekársku potrebu sa zbiera hlavne lístie, niekedy obchod žiada i zelený obal mladých orechov a často aj mladé orechy. Lístie sa zbiera len mladé a to bez stopky a rebier (len čepeľ) a musí sa sušiť opatrne aby nezhnedlo. Zelené oplodie z orechov sa zbiera pred úplnou zrelosťou. Sušené oplodia sú hnedé. Mladé orechy sa zbierajú v júli, pokiaľ ešte nemajú tvrdú škrupinu. Dozreté orechy sa zbierajú v jeseni.

Poznámka: Lístie orechové obsahuje silice, nucín, nucit, triesloviny a rôzne iné látky. Jadrá obsahujú alkaloid juglandin, horčík a nucit.

Použitie: V ľudovom lekárstve sa používa odvaru lístia a mladých plodov proti bledničke, vyrážkam, hlístam a škrofulóze a k príprave oleja na opaľovanie. Kúpele, obklady alebo umývanie vodou v ktorej bolo zaparené lístie orecha (5min) pomáha pri hnijúcich ranách.

 


Čiastočne prevzaté z: Naše liečivé rastliny; Ing. F.Lipták; Vydalo Družstevné vydavateľstvo v Bratislave 1940.
                O ličničich rostinach; Michajlo Belihorskyj, Hrihorij Timoščuk,Knihopečatnja "Unio",Užhorod 1922