default_mobilelogo

Určite ste si niekedy kládli otázku ako takého horúce počasie zvládali naši predkovia. Nemali dokonca ani chladničku aby si vodu mohli ochladzovať. Naši predkovia prežívali takú horúčavu normálne a ak bolo treba počas nej aj pracovali. Pomáhal im v tomto jedinečný nápoj, ktorý bol osviežujúci a zároveň liečivý. Tento nápoj sa nazýval Surica.

Surica - tradičný slovanský nápoj ktorého zloženie je veľmi prosté. Sú to rôzne bylinky v medovej vode. Z medu a byliniek sa do nápoja dostáva mnoho vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok ktoré človek potrebuje a ktoré vplyvom potenia z tela vylučuje a je žiadúce aby boli znova doplnené. Týmto nápojom naši predkovia hasili smäd a zároveň posilňovali organizmus.surica-napoj-slovania

Recept prípravy Surice je veľmi jednoduchý. Potrebujeme 3 litrový pohár a naplníme ju do tretiny objemu rozličnými bylinami. Môžme čerstvými alebo sušenými. Je dobré aby sme v jednom pohári mali len jeden druh byliniek. Ak zmiešame viacej druhov tak si pokazíme chuť. Najčastejšie sa berú čerstvé listy liečivých rastlín, ktoré zľahka pomliaždíme a vložíme do pohára. Ja som robil nápoj z lístkov mäty. Potom pridáme 150g medu a zalejeme čistou pramenitou vodou. Všetko spolu zamiešame nech sa nám med rozpustí, na vrch dáme gázu alebo šatku aby nám do pohára nevletel hmyz, prach a rôzne nečistoty a pohár postavíme na slnko. Počkáme 3 dni. Na druhý deň vyberieme z pohára listy ktoré už vydali všetky živiny čo mohli. Poznáme ich veľmi ľahko pretože sa zmení ich farba.

V čom je vlastne finta? Slnečné lúče veľmi rýchlo nahrievajú vodu, ktorá začne extrahovať užitočné látky z listov (po dvoch-troch dňoch sa nám tekutina mierne zakalí). A ľahké uhľovodíky ktoré sa nachádzajú v mede spôsobujú kvasenie, ktoré obohatí Suricu veľmi malým percentom alkoholu a niektorými užitočnými bielkovinami a vitamínmi. Takto získame nápoj, ktorý má plné právo nazývať sa liečivý.

 V prípade ak ste na med alergickí mali by ste konzumáciu zvážiť. Je síce pravda že medu nie je mnoho ale človek nikdy nevie. Suricu môžte držať niekoľko dní v chladničke. Je to naozaj chutný a osviežujúci nápoj po ktorom vás určite nebude smädiť ako po sýtených vodách. Ak sa Vám recept páčil, sledujte nás aj na facebooku :)

 

 

 

Čiastočne prevzaté z: lastday.club/suritsa-napitok-predkov

zdraviezkarpat.eu